Komentarze

Przegrzewający się laptop

Autor: taniserwis24 | Kategorie:
Tagi:
03. stycznia 2016 22:51:00

Przegrzewający się laptop

Niezwykle istotny problem - przegrzewający się laptop. W laptopach jest to bardziej odczuwalne niż w komputerach stacjonarnych, ze względu na to, że jest w nich mniej wolnej przestrzeni. Pewnie nieraz zauważyłeś zbyt głośny dźwięk komputera.
 
Najczęściej objawiają się podczas grania w wymagające sprzętowo gry, podczas kompresowania lub rozpakowywania dużych plików, czasem także podczas oglądania filmów w wysokiej jakości. Każda operacja wymagająca dużej mocy obliczeniowej, wymaga wzmożonej pracy procesora. Procesor wymaga z kolei większego poboru prądu, który skutkuje wydzielaniem się wyższej temperatury.
 
Zbytnio przegrzewający się komputer może samoczynnie się wyłączać, resetować, lub znacznie zwolnić. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do poważnych i kosztownych awarii, stąd warto kontrolować temperaturę pracy. Należy jednak pamiętać, że objawy raczej nie wystąpią podczas zwykłego przeglądania internetu, czy pisania tekstów.
 
Jak sprawdzić czy laptop nie grzeje się zbyt mocno? Sposób jest banalnie prosty, wystarczy podstawić dłoń do wylotu powietrza, zazwyczaj umieszczony jest w tylnej części obudowy, lub z boku urządzenia. Jeżeli wentylator wydmuchuje chłodne powietrze, tzn że jest ok i na razie nie trzeba się tym przejmować. Jeśli wydmuchiwane powietrze jest gorące, lub wręcz parzy w dłoń, trzeba natychmiast się tym zająć.
Zdjęcie 1. Obudowa dolna laptopa Samsung
 
Przyczyną przegrzewania się laptopa najczęściej jest zatkany wylot powietrza. Wystarczy więc go wyczyścić i prawdopodobnie temperatura wróci do normy. Może się jednak zdarzyć, że uszkodzeniu uległ wentylator wyciągający ciepłe powietrze z obudowy. Kolejnym możliwym problemem jest uszkodzony, lub źle zamontowany radiator. Jednocześnie podczas czyszczenia układu chłodzenia warto wymienić pasty termo przewodzące.
Zdjęcie 3. Zestaw narzędzi
 
 
Zdjęcie 2. Procesor przed i po usunięciu starej pasty
Kiedy już dostałem się do układu chłodzenia, mogę przystąpić do właściwej naprawy. Odkręcam radiator z wentylatorem. Na niektórych radiatorach można zauważyć, że gniazda śrub są opisane cyframi. Oznaczają one kolejność dokręcania śrub. Odkręcając je należy zacząć od śruby z najwyższym numerem.
 
Następnie pozbywam się wszystkich śmieci, które zebrały się przy wylocie oraz na piórach wentylatora. Można do tego użyć sprężonego powietrza, lub po prostu mocno dmuchnąć. Następny krok to usunięcie starej pasty z procesora.
 
W tym przypadku, pasta jest twarda jak kamień. W tym momencie trzeba zachować szczególną ostrożność, tak aby nie uszkodzić procesora. Za pomocą wacików i alkoholu namaczam i ścieram zużytą pastę.
Ok, pozbyłem się wszystkich śmieci, procesory czyste, więc nakładam nową pastę. Jest kilka metod nakładania pasty, ja stosuje „na ziarnko grochu”, czyli po prostu nakładam pastę w jednym punkcie, w ilości zbliżonej do rozmiaru ziarnka grochu :) Następnie wystarczy założyć radiator z wentylatorem, a następnie złożyć komputer w całość.
 
Warto wspomnieć, że nie wszystkie modele wymagają rozbierania komputera niemalże na części pierwsze. W niektórych wystarczy odkręcić jedną klapkę pod obudową, aby mieć dostęp do układu chłodzenia.
 
Pamiętaj, jeśli tylko nie czujesz się siłach aby wykonać te czynności samodzielnie, zawsze można skorzystać z usług serwis laptopów Kraków .
 
W kolejnych wpisach przedstawię rodzaje past termo przewodzących, oraz jak na bieżąco kontrolować temperaturę pracy komputera.
Brak komentarzy